Planuojantiems pradėti ūkininkauti Lietuvoje reikia žinoti tam tikrus tik šiai sričiai svarbius aspektus. Pradedant naujojo verslo planavimo procesą būtina pasimokyti bent minimaliuose ūkininkavimo pradmenų kursuose – juos išklausiusiems suteikiamas pažymėjimas bei atsiranda galimybė teisiškai įregistruoti savo ūkį. Dažniausiai šių mokymų trukmė yra 5 savaitės ir apima 160 valandų. Išklausius kursą išmoktos žinios yra vertinamos įskaita ir taip pat parengiamas praktinis darbas padedantis būsimiems ūkininkams pasiruošti naujai veiklai.

Jei galvojate, jog ūkininkauti galima ir neturint jokių šios srities žinių, Jūs smarkiai apsirinkate. Nebent jei samdytume tos srities specialistus, konsultantus, kurie vietoj Jūsų prižiūrėtų visas technologijas ir kontroliuotų finansus. Deja, tokios paslaugos yra brangios ir daugeliui, ypač pradedantiesiems sunkiai įkandamos.  

Ūkio paskirties žemės įsigijimas

Svarbiausias punktas bet kokiame žemės ūkio versle – tai žemė, kuri, ypač derlinga, kainuoja nemažai. Jei neturite ūkininkavimui skirtos žemės, neturite pakankamai lėšų jos įsigijimui ir niekas iš artimųjų negali jos padovanoti – tada užsiveria bet kokios ūkininkavimo galimybės. Lietuvoje nėra laisvos, nenaudojamos žemės. Galima ją išsinuomoti 25 metams, tačiau ir čia sunku rasti laisvus žemės plotus, nes šalies ūkininkai jau beveik visą valstybinę žemę jau išsinuomavo. Žemės ūkio paskirties žemė dažniausiai kainuoja nuo 2 000 iki 10 000 už 1 hektarą. Norint pradėti ūkininkavimą reikia investuoti ne į vieną hektarą, todėl kišenė tikrai patuštės. 

Paskolos žemės ūkio veiklai

Kaip jau minėjome, labai svarbu turėti savo dirbamosios žemės, o tai reiškia ir nemažą pradinį kapitalą. Lietuvoje labai populiarūs žemdirbystės ir augalininkystės ūkiai, todėl didesnius derlingus žemės plotus gauti sunkiau arba jų kaina yra didesnė. Dažniausiai ūkiai keliauja iš kartos į kartą, nes sunku investuoti ir į žemę, ir į būtiną techniką. Todėl daugelis ūkininkaujančių jau iš anksto turi savo šeimos paveldėtus žemės plotus. Visiškam naujokui sunku investuoti ir į žemę, ir į techniką. 

Kartais pavyksta išsinuomoti žemę iš kitų fizinių asmenų, kurie leidžia apdirbti savo žemę. 

Galvojantiems pasiimti paskolą žemės ūkio paskirties žemei arba technikai sigyti taip pat yra nelengva, nes tokios paskolos priskiriamos aukštai rizikos grupei ir retai suteikiamos. Dažniausiai paskolos suteikiamos jei asmuo gali ką nors užstatyti. Dažniausiai su šia bėda susiduria smulkūs ir vidutiniai ūkininkai. Galima bandyti pradėti verslą su turtingu partneriu, bet kam jam kooperuotis, jei galėtų pradėti veiklą pats vienas, jei yra pakankamai finansų. Susidaro tarsi užburtas finansinis ratas. 

Kurį laiką buvo suteikiamos tam tikros lengvatos jauniesiems ūkininkams, tačiau ir šio sprendimo jau nebeliko.

Kaip pasirinkti ūkininkavimo sritį

Norintiems pradėti ūkininkavimą verta gerai apmąstyti kurią sritį pasirinkti. Tam įtakos turi ir Europos Sąjungos parama. Verta rinktis tą, kurioje galima sulaukti didesnės ES paramos. 

Dažnai žmonės pasirenka ūkininkavimą vien dėl ES paramos. Bet svarbu nepamišti, kad būtina turėti gerą verslo idėją bei veiksmų planą. Tinkamai nepasiruošus laukia didelis nusivylimas, nes žmogus nesugebės išlikti šioje srityje ir jo gali laukti net finansiniai nuostoliai. 

Štai 2014-2020 metais Lietuvoje buvo tokios prioritetinės sritys, kurios gavo finansinę paramą – gyvulininkystė, sodininkystė, daržininkystė, uogininkystė. 

Tačiau verta paminėti, jog gyvulininkystė gauna didesnę paramą dėl to, kad tai yra sudėtingas ūkininkavimo verslas. Gyvulius reikia prižiūrėti visą parą. Juos pašerti, pagirdyti. Reikia samdytis papildomą darbo jėgą visų darbų atlikimui. Šiam sektoriui reikia mažiau žemės.

Augalininkystės sritis – tai sezoninis verslas, todėl yra tam tikra prasme šiek tiek lengvesnis, bet jo įgyvendinimui reikia didelių žemės plotų. Nes maži žemės plotai neatpirks investicijų ir reikia nepamiršti, jog pasibaigus derliui teks gyventi už uždirbtus pinigus iki kito derliaus.

Rinkos tendencijų svarba

Net ir gausi finansinė parama dar negarantuoja sėkmės. Nes didelę įtaką daro rinkos kainos. 

Žmogus negali įtakoti rinkos kainų. Šioje srityje gyvulininkystės ūkis yra mažiau rizikingesnis ir pelningesnis nei gyvulininkystė. Juk pienas, mėsa ir kiti maisto produktai greitai genda, o augalininkystės ūkio derlių galima ilgai sandėliuoti bei palaukti tinkamos rinkos kainos. 

Jei planuojate ūkininkavimą, svarbu atminti, jog čia nėra pastovumo ir niekada nebus. Viską diktuoja rinka bei gamta. Taip pat nepamirškite, jog svarbu kokiame šalies regione kursite ūkį, nes kiekvienas rajonas turi savo specifiką.